Collection: Japanese whole-grain rice
-
Whole rice milky queen from Toyama ⋅ Nanohana ⋅ 1kg
⋅ Tender texture⋅ Milky color⋅ Delicious cold but can also be eaten hot⋅ Deep flavor⋅ Grown in Toyama⋅ Ideal rice for onigirisIf Koshihikari is the...
Regular price 17.80 €Prix promotionnel 17.80 € Regular pricePrice per unit 17.80 € / per kg -
Whole rice yumenishiki ⋅ Yumenishiki ⋅ 1kg
⋅ A variety derived from Koshihikari rice⋅ Grown in Italy⋅ Taste and texture almost identical to koshihikari rice⋅ Ideal for everyday use⋅ As good hot as coldIt...
Regular price 10.80 €Prix promotionnel 10.80 € Regular pricePrice per unit 10.80 € / per kg -
Wholemeal glutinous rice Shin taisho mochi from Toyama ⋅ Nanohana ⋅ 1kg
⋅ Perfect for baking⋅ Deep taste⋅ Rich in fiber and nutrients⋅ Grown in Toyama⋅ Denser than white glutinous riceWhole-grain glutinous rice...
Regular price 15.50 €Prix promotionnel 15.50 € Regular pricePrice per unit 15.50 € / per kg -
Konotori red rice ⋅ Hideko Nose x Moko Sekken ⋅ 300g
⋅ Konotori method of rice cultivation to protect cranes⋅ JAS label (Japan's equivalent of organic)⋅ Rich in fiber and nutrients⋅ Small-scale artisan⋅...
Regular price 11.50 €Prix promotionnel 11.50 € Regular pricePrice per unit 38.33 € / per kg -
Whole rice koshihikari from Toyama ⋅ Nanohana ⋅ 1kg
⋅ Wholegrain rice⋅ Grown in Toyama, famous for its rice⋅ Rich in flavor⋅ Ideal for everyday use⋅ Mix with white riceKoshihikari rice is a...
Regular price 15.00 €Prix promotionnel 15.00 € Regular pricePrice per unit 15.00 € / per kg -
Red rice yuyake-mochi ⋅ Nanohana ⋅ 100g
⋅ A red, sticky rice⋅ Very high in fiber⋅ In salads, mixed with white rice or stir-fried⋅ Grown in Toyama⋅ Essential for the...
Regular price 3.90 €Prix promotionnel 3.90 € Regular pricePrice per unit 39.00 € / per kg -
Black rice asamurasaki ⋅ Nanohana ⋅ 1kg
⋅ Rich in antioxidants and calcium⋅ Sautéed, in salad or mixed with white rice⋅ Firm texture and rich taste⋅ Grown in Toyama, renowned for its...
Regular price 24.50 €Prix promotionnel 24.50 € Regular pricePrice per unit 24.50 € / per kg


















